VIJESTI NA POČETKU ŠKOLSKE 2021./2022. GODINE

MUZEJ OSOBNIH PRIČA U OSIJEKU

Autor: ANAMARIJA BUZGO, 6. 11. 2020.

Učenici 8.a i 8.b odjela posjetili su 6. i 9. listopada Muzej osobnih priča u Osijeku. U novootvorenom Muzeju u Tvrđi svaki je razred zasebno imao izvanučioničnu nastavu povijesti.

Posjet je obuhvaćao razgledavanje Muzeja te interaktivnu radionicu o važnosti osobnih priča. Muzej osobnih priča prikuplja priče pripadnika nacionalnih manjina u Osijeku te sadrži za sada dvije izložbe: „Priče Roma“ i „Priče Židova“. U jednom sasvim drugačijem muzeju od onoga na što su naviknuli, učenici su imali priliku otvoriti kutije s imenima, pročitati dio osobne priče pojedinaca iz našeg grada, pogledati fotografije i video zapise te važne predmete iz njihovog života. Učenici su posjetom osvijestili važnost tolerancije i rješavanja problema diskriminacije u našem društvu.

Posjet je organiziran kao dio projekta u koji je uključena naša škola pod nazivom „Židovski Osijek“ u organizaciji Nansen Dijalog Centra Osijek.

Dojmove učenika o Muzeju i fotografije možete pogledati klikom na više.

Tajana Kradija, prof.

Dojmovi naših učenika o Muzeju:

„Meni se najviše svidjelo koliko su ljudi bili hrabri da napišu svoju priču o svome životu i svemu što im se dogodilo.“ (Lucija)

„Meni se svidjelo kada smo uzimali karticu koja opisuje nas.“ (Gabrijel)

„Muzej osobnih priča je jedinstven jer su na zanimljiv način prikazane priče koje se događaju trenutno ili su se događale u bližoj povijesti. Čitajući priče svo jadikovanje za nečim tada bitnim nestaje jer čitajući razaznaješ da mnogo ljudi koji su lošije prošli i imaju puno lošije probleme sretniji su i zadovoljniji jednostavnim životom.“ (Gita)

« Ožujak 2024 »