Djevojčice u STEM-u

Tijekom ove školske godine učenice sedmih i osmih razreda sudjelovale su u eTwinning projektu „Djevojčice u STEM-u“.

U tom vremenskom razdoblju kroz međuvršnjačku suradnju te dozu natjecateljskog duha, okušali smo se u projektnim zadatcima, natjecanjima, upoznavali znanstvenice te koristili različite digitalne alate za rad kao što je Flipgrid, MForms, Canva i slične.

Nakon kratkog predstavljanja mentorica i škole, uslijedile su projektne aktivnosti:

1. Sigurnost na Internetu i autorska prava
  2. Što je STEM i zašto žene u znanosti?

3. Projektni zadatak – portret znanstvenice

Proučavali smo i istraživali znanstvenicu Sofiu Kovalevskaya. Rezultate smo rada predstavili ostalim sudionicima putem plakata.

4. Intervju sa znanstvenicama – videokonferencija

Možda jedan od najboljih dijelova ovog projekta. Slušajući priče naših znanstvenica, biologinje  Vesne Gulin Beljak, fizičarke  Ive Šarić Janković , Nine Stipetić, FER i Ivone Cetinic, NASA, spoznali smo da trudom i radom možemo ostvariti svoje snove.

5. Ekipno natjecanje u STEM-u

Ponosni smo što je jedan od zadataka bio i zadatak kojeg je osmislila naša Tihana Kraml Kanaet kao i na rezultate naših ekipa.

6. AB ovo, AB ovo

Konstruirali smo jaje i provodili zanimljive pokuse s jajem.

7. Večer(a) u vrtu

S petrinjskom Osnovnom školom Dragutina Tadijanovića razmijenili smo recepte iz naših krajeva (salenjaci i petrinjska pogača).