Obilježavanje 150. obljetnice rođenja Ivane Brlić-Mažuranić

uz Dan hrvatske knjige

(Izvor fotografije: https://ibm150.hr/)

Ove se godine suradnjom nekoliko znanstvenih i kulturnih institucija provodi međunarodni znanstveni skup Ivana Brlić Mažuranić u novom mileniju posvećen 150. godišnjici autoričina rođenja, a jednako tako suradničkim radom razrednice 4.b razrednog odjela Snježane Udarević, njezinih učenika i školske knjižničarke, obilježena je ova značajna godišnjicu hrvatskoga Andersena.

Interpretacijom i dramatizacijom književnih tekstova I.B.M. na satu Hrvatskoga jezika, učenici su izabrali likove koje će glumački oživjeti i uobličiti u videouradak naslovljen „Sjetimo se Ivane“ , a može se pogledati na ovoj poveznici.

Kreativno izražavanje nastavljeno je likovnim radovima te osmišljavanjem tematskih kvizova koje su izradile učenice:

U školskoj su knjižnici nastale dvije pjesme:

Poslije toga su bekani na trenutak postali „novinari“ jer su morali odabranu temu/događaj prikazati kao TV vijest te ju i slikovno opremiti (poveznica na uratke).

Spajajući tradicionalno i suvremeno (crtanje likova, smišljanje tematskih kvizova, pisanje pjesmama, gluma, kreiranje TV vijesti), učenici su razvijali svoje čitateljske i digitalne kompetencije, a ujedno i znanje o medijskoj kulturi.

Obilježavanje 150. godišnjice rođenja Ivane Brlić-Mažuranić (18.4.1874.-21.9.1938.) ujedno je i posveta  Danu hrvatske knjige koji se obilježava 22. travnja.

S. Rem, stručna suradnica školska knjižničarka