I ove godine učenici sedmih i osmih razreda, u sklopu projekta „Kemijska božićna čarolija“, uz vodstvo profesorice kemije Tajane Barna, izdvojili su malo vremena i puno dobre volje kako bi obilježili adventsko razdoblje.
Cilj projekta bio je pokazati da kemija ima svoju zabavnu i kreativnu stranu te da se u blagdansko doba u nastavu kemije može unijeti božićno raspoloženje, a u učionicu kemije čaroliju Božića.
Kao što se u obiteljskom domu, tijekom adventskog razdoblja, rađaju ideje kako ukrasiti dom, okititi božićno drvce, pripremiti slastice, kupiti i pakirati poklone, tako su učenici taj božićni duh željeli udahnuti učionici kemije.
Božićna čarolija počela je na blagdan sv. Nikole. Učenike je na prozoru učionice dočeka čizmica puna bombona, ali tradicionalno, u njoj se našla i pokoja ukrašena šiba kao podsjetnik da se uvijek može bolje i više. Budući da su svi učenici bili jako dobri, svi su se osladili bombonima, a šibe su ostale kao ukras u čizmici.
Kako se za Božić obavezno pripremaju razne slastice, učenici sedmih razreda primijenili su znanje o fizikalnim i kemijskim svojstvima tvari i njihovim promjenama, a vještinu eksperimentiranja iskoristili su za pripremu ukusnih karamel bombona od rastaljenog šećera i mlijeka, ugodnog mirisa i odličnog okusa.
Učenici osmih razreda bili su vrlo kreativni i maštoviti pa su za izradu adventskog vijenca za vrata učionice koristili vatu i kristaliće kuhinjske soli različitih veličina i boja na šarenim nitima vune. Kristale su proizveli postupkom kristalizacije odvajanjem sastojaka homogene smjese kuhinjske soli i vode.
Tradicionalni adventski vijenac sa svijećama učenici su izradili u obliku adventskog sela. Svijeće u obliku malih kućica smjestili su u snježno okružje. Maštovito su izradili borove, a najviše su se radovali pravljenu umjetnog snijega od sode bikarbone i pjene za brijanje te zaleđenog jezera od prezasićene otopine natrijeva acetata.
Učenici osmih razreda primijenili su znanje o građi tvari i izradili ukrase za bor u obliku modela atoma i molekula te pokazali veliku kreativnost u kićenju božićnog drvca. Uz dodatak mašnica i lampica drvce je izgledalo čarobno.
Poštujući običaj da se na svetu Luciju tradicionalno sije pšenica, učenici su posijali svoju božićnu pšenicu. Postupak sijanja prilagodili su čaroliji božićne kemije. Pšenicu su posijali u kemijsko posuđe (epruvete, laboratorijsku čašu, tikvice i lijevak), koje su vješto složili u kemijsku aparaturu.
Poznato je da Božić i Novu godinu čestitamo dragim ljudima. S velikim zanimanjem, učenici su se upustili u avanturu sastavljanja riječi vezanih za adventsko razdoblje koristeći simbole kemijskih elemenata.
U vrijeme adventa obavezno se kao desert serviraju fritule, a posebno na Badnju večer. Učenici sedmih razreda u radnom su i veselom raspoloženju, uz zvukove prigodnih božićnih pjesama, vagali, ribali, prelijevali, miješali, miksali, pržili i na kraju se zasladili ukusnim fritulama. Osim što su se dobro zabavili i zasladili, učenici su ponovili fizikalne i kemijske promjene, homogene i heterogene smjese te kvalitativni i kvantitativni sastav smjese.
Budući da se svi radujemo bijelom Božiću i očekujemo snijeg, učenici su istražili kako nastaju čarobne pahuljice snijega.
Kako je običaj da se ispod bora pronalaze pokloni, učenici su izradili mirisne sapune. Primijenivši znanje kemije i svoju vještinu, učenici su izradili maštovite sapunčiće od maslinova ulja s božićnim motivima te ih kreativno upakirali.
Učenici su svoje sapunčiće predstavili 7. prosinca 2023. na sajmu Gradske četvrti Jug 2 te 22. prosinca 2023. u prekrasno ukrašenom školskom dvorištu na školskom božićnom sajmu.
Adventsko razdoblje prošlo je ispunjeno radošću, a lica učenika i nastavnice ozarena vedrinom i srca ispunjena toplinom.