Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena

Organizacijski tim Noći knjige poručuje: “Štivo je neuništivo!”, a čini se kako su neki književnici također neuništivi i neprepušteni zaboravu!

U prilog tomu govori i ovogodišnje obilježavanje 100. obljetnice smrti avangardnog književnika Franza Kafke, koji je svojim književnim tekstovima nagovijestio distopijske situacije borbe s birokracijom u modernom društvu, društvenu otuđenost, položaj pojedinca u svijetu nepravednog pravnog sustava te egzistencijalnu tjeskobu kao posljedicu svega.

Kafkin svijet apsurdnih situacija prisutan je i u današnje (kataklizmičko) vrijeme, a o tome su učenice Iva Vinko (7.b), Iva Lagetar i Iskra Rajković (5.b), mogle čuti od školske knjižničarke, koja im je približila biografsko-bibliografske podatke poznatoga književnika.

Uvodno je predavanje poslužilo učenicama za izdvajanje ključnih trenutaka njegova života i rada, a potom su likovnjakinje, odličnim mentoriranjem učitelja Likovne kulture Marina Mekovića, izradile mnoštvo skica koje su na kraju oblikovale u strip.

Nizanjem kadrova/sličica pomoću raznih vizualnih alata (linija, ploha, kontrast, kompozicija, perspektiva, planovi) te odnosom slike i teksta na bijelom hamer-papiru, pomoću crnog tuša, uspješno su dočarale složeni svijet dualnosti Kafkinog svijeta, svijeta životinjskih metafora i preobrazbi.

U trinaest je kadrova/sličica prikazano rođenje, složeni odnos s ocem, obrazovanje, najvažnija književna djela i njihov tematsko-idejni sloj te na kraju “kafkijanski“ prizor apsurda iz svakodnevnog života, kao hommage cijenjenom europskom književniku.

Učitelj i učenice Likovne skupine

Strip je prijavljen i u program obilježavanja Noći knjige (https://nocknjige.hr/program.php?program_id=9408), a od sljedeće će se školske godine moći pogledati u prostoru školske knjižnice.

S. Rem, stručna suradnica školska knjižničarka