„Madame Curie i snaga jednog sna“
Učenici 7. razreda su 23. travnja 2024. godine obilježili Noć knjige. Umjesto da eksperimentiraju, uronili su u stranice knjige “Madame Curie i snaga jednog sna” autorice Susanne Leonard.
Kroz predan rad i kreativnost, učenici su pod vodstvom nastavnice Tajane Barna proveli transformaciju učionice kemije u laboratorij Marie Curie te su pripremili izložbu koja je predstavila život i rad te iznimne znanstvenice. Prikupili su materijale povezane s Marie Curie i njezinim revolucionarnim postignućima. Postavili su fotografije Marie Curie koje su dodatno obogatile atmosferu, a istaknuli su i njezine citate koji su dočarali njezinu strast prema znanosti.
Učionica je preobražena kroz detaljnu pripremu: stolove su prekrili kemijskim posuđem i priborom, koristeći boje, poput zelene i plave koje su simboli radioaktivnosti i povezane su s istraživanjima Marie Curie. Svaki kutak učionice odisao je atmosferom njezinih otkrića.
Uređenje učionice nije samo bilo estetski privlačno, već je stvorilo poticajno okruženje koje je potaknulo učeničku radoznalost i želju za istraživanjem te ih potaknulo da urone u čitanje knjige koja opisuju djetinjstvo, odnos s obitelji, školovanje, istraživanje, otkrića i značajne znanstvene doprinose Marie Curie.
Čitajući knjigu, učenici su saznali da su njezina istraživanja, koja je obavljala zajedno sa suprugom Pierreom Curiem, doprinijela otkriću i boljem razumijevanju radioaktivnosti i radioaktivnih kemijskih elemenata, radija i polonija.
Otkrili su da je Marie Curie osvojila dvije Nobelove nagrade, za fiziku i kemiju za dva značajna otkrića i da je postala prva žena u povijesti koja je to postigla te prva osoba koja je osvojila dvije Nobelove nagrade tijekom svog života.
Također, saznali su da Marie Curie nije bila samo znanstvenica, već i borac za ravnopravnost spolova, suprotstavljajući se predrasudama i dokazujući da žene mogu biti jednako uspješne znanstvenice kao i muškarci.
Nakon čitanja knjige, učenici su s nastavnicom raspravljali o njezinom sadržaju, povezujući ga s gradivom iz kemije koje su već naučili. Posebno su istaknuli ključna otkrića Marie Curie u području radioaktivnosti te ih povezali s temom ovogodišnje Noći knjige, nazvane “Kad prizma postane kataklizma: knjige za izazovna vremena”.
Učenici su istaknuli ključnu ulogu Marie Curie u otkriću radioaktivnosti, prepoznajući da su njezina istraživanja označila početak novog područja znanosti s dugoročnim posljedicama. Shvatili su da je radioaktivnost našla primjenu u različitim područjima, uključujući medicinu, ali i u nuklearnoj energiji koja je, nažalost, dovela do kataklizme.
Učenici su, također, razumjeli da istraživanje i upotreba radioaktivnih materijala, poput onih koje je proučavala Marie Curie, zahtijeva veliku odgovornost. Raspravljali su o jednoj od najtežih nuklearnih nesreća u povijesti – černobilskoj katastrofi iz 1986. godine u Ukrajini, shvaćajući njezinu povezanost s otkrićima Marie Curie.
Noć knjige nije samo proširila znanje učenika o Marie Curie i njezinim otkrićima, već je potaknula njihovu kreativnost i interes za temu radioaktivnosti, potičući ih da je bolje razumiju. Također je naglasila važnost svijesti o opasnostima povezanim s rukovanjem radioaktivnim tvarima.