Učenici četvrtih razreda i njihove razrednice Snježana U. i Mirta T.R., u pratnji školske psihologinje Željke K.Š., u sklopu dvodnevne terenske nastave posjetili se Kulturni centar Mato Lovrak. Budući da se ove godine obilježava 125. godišnjica rođenja klasika dječje književnosti (8. ožujka 1899.-14. ožujka 1974.), bila je to lijepa prilika na ovaj način iskazati poštovanje književniku. Veliki Grđevac, rodno mjesto Mate Lovraka, tijekom godine obiđe nekoliko tisuća učenika i odraslih posjetitelja iz svih krajeva Hrvatske.

U prelijepoj oazi zelenila i cvijeća, četvrtaši su najprije razgledali spomen-sobu Mate Lovraka, a zatim potražili poznate „književne“ lokacije koje zrcale obilježja Lovrakovog stvaralaštva. Posebno ih se dojmio izgrađeni Mlin Družbe Pere Kvržice, koji je identičan književnom opisu i smješten je na istom mjestu gdje su ga obnavljali Pero i družba.

Unutar Centra nalazi se i pružni kolosijek na kojemu je postavljena lokomotiva parnjača s tri vagona, kao uprizorenje Lovrakovog djela “Vlak u snijegu”.

Učenici lovrakovci ovim su edukativnim posjetom proširili svoje znanje o poznatome književniku i njegovim književnim uspješnicama koje su interpretirali tijekom školske godine na satima Hrvatskoga jezika. Kako bi im posjet ostao u trajnom sjećanju i kao svojevrstan poklon na kraju jednog razdoblja školovanja, školska je knjižničarka dogovorila s nekoliko učenica da svoje utiske napišu u obliku kratkog (subjektivnog) izvješća, a razrednice su fotografijama zabilježile najvažnije trenutke. Četvrtaši su terensku nastavu zaokružili uživajući u prirodnim ljepotama Parka prirode Papuk.

U nastavku možete pročitati kako je Ana (poveznica) doživjela posjet Centru i Parku prirode Papuk te Lea (poveznica) i Sara (poveznica). Fotoreportažu u digitalnom obliku pogledajte na: https://drive.google.com/file/d/1rvGWZAlEEtSe7_naLJprbXYSKrf4L0yM/view?usp=drive_l ink

S. Rem, stručna suradnica školska knjižničarka