U sklopu kemijskih projekata pod nazivima „Putevima Lavoslava Ružičke“, „Tinka u mjehuriću sapunice“ i „Gdje što i kako rade kemičari – zavirimo u svijet kemičara“ mladi kemičari 7. b i 7. c razreda, uz pratnju učiteljice kemije Tajane Barna, posjetili su Saponiju, deterdžentsko-toaletnu industriju, dana 12. lipnja 2024. Taj edukativan posjet organiziran je s ciljem proširenja znanja učenika o proizvodnji mirisa i sapuna te željom da saznaju više o aktivnostima kemičara u Saponiji.

Učenike je dočekala dr. sc. Blaženka Ćiško Anić, direktorica Instituta u Saponija, koja ih je uputila stručnjacima iz područja razvoja kozmetike i kontrole mirisa.

Na prvoj prezentaciji posvećenoj razvoju i kontroli mirisa, mag. chem. Valentina Novački, parfumer – kreator mirisa, predstavila je učenicima proces kreiranja različitih mirisa kako bi se stvorili jedinstveni mirisi koji se koriste u proizvodima tvornice. Učenicima su prezentirane različite vrste mirisa te su informirani o procesu njihove proizvodnje, počevši od same ideje pa sve do konačnog proizvoda.

Druga prezentacija bila je posvećena proizvodnji sapuna i zubne paste. Dipl. ing. prehrambene tehnologije Helena Ivanović objasnila je učenicima važnost pravilne oralne higijene i predstavila različite vrste zubnih pasta te njihov način proizvodnje. Učenici su saznali kako održavanje oralne higijene može spriječiti različite zdravstvene probleme te kako sastojci zubne paste doprinose zdravlju zubi i desni. Posebno je fascinantno bilo saznati da je Saponia jedina tvornica koja proizvodi prozirnu zubnu pastu.

Također su se upoznali s procesom proizvodnje sapuna, od odabira sirovina do konačnog proizvoda. Učenici su vidjeli različite vrste sapuna te saznali kako se dodaju mirisi i boje kako bi se dobili atraktivni i funkcionalni proizvodi.

Učenici su se u Saponiji upoznali s radom kemičara te saznali da je njihova uloga izuzetno važna u procesu kreiranja proizvoda, istraživanju, razvoju i testiranju formula za proizvode kao što su parfemi, sapuni, zubne paste te ostali proizvodi. Saznali su da kemičari stalno traže načine za poboljšanje postojećih proizvoda i stvaranje novih, atraktivnih i funkcionalnih proizvoda za tržište.

Posjet Saponiji bio je izuzetno koristan za naše učenike, koji su dobili dragocjen uvid u svijet kozmetike i mirisa. Saznali su koliko je truda i znanja potrebno za razvoj proizvoda koje svakodnevno koriste. Takvi posjeti motiviraju učenike za daljnje obrazovanje i karijeru u znanstvenim i tehnološkim područjima.