Tijekom cijele nastavne godine u našoj se školi provodio projekt „Tko se boji škole još“, čiji je cilj bio
olakšati budućim prvašićima prijelaz iz predškolskog u školski sustav kroz suradnju učitelja i
odgojitelja, organizaciju radionica te motivacijska predavanja.
Polazak u školu jedna je od najvažnijih prekretnica u životu svakog djeteta. Novo okruženje, drukčija
pravila i očekivanja često izazivaju nesigurnost i zabrinutost. Kako bi taj prijelaz bio što uspješniji i
bezbolniji, projekt je tijekom cijele godine omogućio djeci postupno upoznavanje sa školom, budućim
učiteljima i načinom rada koji ih očekuje u prvom razredu.
U sklopu projekta održano je čak 14 edukativnih i kreativnih radionica namijenjenih predškolcima.
Radionice su osmislili i provodili učitelji: Dunja Kasač, Tihana Kraml Kanaet, Marin Meković, Jasminka
Vrban, Željka Knežević-Šubić, Tomislav Suvala, Matea Rado, Ivica Kovač, Jasenka Hržica, Ljerka
Vugerniček Surla, Eva Andrić i Antonija Dakić, pod vodstvom autorice i koordinatorice projekta
Slavice Šakić Matić.
Kroz različite aktivnosti djeca su imala priliku razvijati socijalne i emocionalne vještine, stjecati radne
navike kroz igru i vođene zadatke te upoznati školsko okruženje na zanimljiv i poticajan način. Time
su razvijali osjećaj sigurnosti, samopouzdanja i pozitivan odnos prema školi.
Projekt je ujedno pridonio jačanju suradnje između odgojitelja i učitelja. Razmjenom iskustava i
stručnih znanja stvoreni su kvalitetni temelji za bolje razumijevanje potreba djece tijekom prijelaznog
razdoblja te za razvoj usklađenog pristupa odgoju i obrazovanju.
Važnu ulogu imali su i roditelji, koji su kroz različite aktivnosti i susrete dobili jasniji uvid u očekivanja i
način rada u prvom razredu. Također su dobili podršku i smjernice za poticanje dječje samostalnosti,
odgovornosti i pozitivnog odnosa prema učenju.
Po završetku projekta, u lipnju 2026. godine, koordinatorica projekta Slavica Šakić Matić, posjetila je
dječje vrtiće „Maslačak“ i „Nevičica“ kako bi provela završnu evaluaciju projektnih aktivnosti.
Povratne informacije bile su iznimno pozitivne, a posebno dojmljive bile su riječi odgojiteljice vrtića
„Nevičica“ Suzane Šipka.
„Djeca su dobila novu spoznaju o školi. Vidjeli su da škola može biti i zabavno i poticajno okruženje.
Svaka je radionica kvalitetno osmišljena te prilagođena dobi djece“, istaknula je odgojiteljica Šipka.
Na pitanje koordinatorice jesu li se djeca radovala odlascima u školu, odgovorila je:
„I djeca i roditelji! Roditelji su svaki mjesec pitali koji dan je posjet školi te su se uvijek pobrinuli da je
njihovo dijete prisutno. Nakon svake radionice, po dolasku u vrtić, djeca su nastavljala razgovor o
radionici i učiteljima te su jedva čekali prepričati svojim roditeljima što su radili i koga su upoznali.“
Odgojiteljica je evaluacijski razgovor završila porukom autorici i koordinatorici projekta kako smatra
da se projekt svakako treba nastaviti i u budućnosti, naglašavajući njegovu vrijednost za djecu,
roditelje i odgojno-obrazovne djelatnike. Voditeljica Dječjeg vrtića „Maslačak“, Tihana Sabo, posebno
je istaknula kako su radionice bile kvalitetno osmišljene te korisne budućim prvašićima.
Posebno veseli činjenica da su slične dojmove podijelili i ostali sudionici projekta. Djeca su s
oduševljenjem govorila o radionicama i susretima u školi, roditelji su prepoznali njihovu vrijednost, a
odgojiteljice su istaknule važnost ovakvog oblika suradnje između vrtića i škole.
Koordinatorica projekta Slavica Šakić Matić završila je evaluacijske posjete vrtićima darujući buduće
prvašiće simboličnim poklonom te motivirajućom porukom za početak novog životnog razdoblja koje
ih uskoro očekuje. Taj mali znak pažnje dodatno je razveselio djecu i zaokružio godinu ispunjenu
učenjem, druženjem i pripremama za prve školske izazove.
Projekt „Tko se boji škole još“ je pokazao koliko su suradnja škole i vrtića, stručnost odgojno-
obrazovnih djelatnika te aktivno uključivanje roditelja važni za uspješan početak školovanja. Kroz
zajednički rad stvoreno je poticajno i sigurno okruženje u kojem su budući prvašići mogli napraviti
svoje prve korake prema školi s osmijehom, znatiželjom i samopouzdanjem.
Velik interes djece, roditelja i odgojitelja te jednoglasna podrška nastavku projekta potvrđuju da je
„Tko se boji škole još“ mnogo više od niza radionica – projekt je bio most koji povezuje vrtić i školu te
djeci pruža siguran i veseo početak njihova obrazovnog puta.
U nastavku pogledajte galeriju projektnih aktivnosti tijekom nastavne godine.

















































