Voda može svašta…

Povodom obilježavanja Svjetskog dana voda 2024. godine učenici 7. i 8. razreda, tijekom mjeseca ožujka, upustili su se u vodenu avanturu.

Proučavali su i izvodili eksperimente s vodom u školi i kod kuće što ih je potaknulo da se pitaju što sve voda može. Kako bi zabilježili vodenu čaroliju, fotografirali su izvođenje pokusa, a  izvješća o pokusima napisali su u obliku maštovitih plakata.

Zaronjeni u svijet vode, učenici su jedan sat kemije posvetili vodi te su sa svojom nastavnicom Tajanom Barna raspravljali o aktualnostima vezanim uz ovogodišnji moto Svjetskog dana voda „Voda za mir“. Izrađivali su kartice s pitanjima i odgovorima koje su im poslužile da na zanimljiv način i kroz igru otkrivaju tajne o vodi. Korištenje kartica s pitanjima i odgovorima bilo je zabavno iskustvo za učenike te ih je potaknulo na aktivno sudjelovanje i dublje razumijevanje  moći vode.

Na Svjetski dan voda, 22. ožujka 2024. godine, učenici su uz mentorstvo nastavnice stvorili pravo malo vodeno carstvo koje je plamtjelo bojama i informacijama o vodi. U holu škole i u učionici kemije izložili su svoje plakate te hol škole pretvorili u “scenu” na kojoj su demonstrirali najzanimljivije pokuse o vodi.

Svi učenici i djelatnici škole imali su priliku pogledati demonstraciju pokusa i aktivno sudjelovati u njihovom izvođenju.

Način obilježavanja Svjetskog dana voda te demonstracija pokusa o vodi bili su pravo iznenađenje za učenike nižih razreda. Hrabro su se upustili u vodenu avanturu i postali dio vodenog carstva, bez obzira jesu li samo promatrali ili sudjelovali u izvođenju pokusa. Nakratko, postali su istraživači te kroz svaku kapljicu vode otkrivali što sve voda može.

Ovaj pristup obilježavanja Svjetskog dana vode ne samo da je potaknuo učenike na aktivno sudjelovanje i učenje kroz iskustvo, već je istovremeno stvorio dinamičnu i uzbudljivu atmosferu koja je potaknula znatiželju i angažman učenika.