U današnje je vrijeme zamjetna sve veća važnost usmenog pripovijedanja u njegovanju ljubavi prema lijepoj riječi, poticanju čitanja od malih nogu, ali i razvijanju mašte, senzibiliteta i dječje kreativnosti.

„Svjetski dan pripovijedanja“ međunarodna je manifestacija koja postoji od 2003. godine pa smo tom prigodom u školskoj knjižnici ugostili profesoricu Hrvatskoga jezika i književnosti i diplomiranu knjižničarku Dubravku Payerl, koja je ujedno i uspješna polaznica Prvog hrvatskog studija pripovijedanja.

Pomoću svijetleće čarobne kugle gošća je pojedinačno stupila u kontakt s učenicima 2.c razrednog odjela i razrednicom Evom Andrić kako bi ih pripremila na središnji dio događaja. Pripovjedačko umijeće i kvalitetan izbor književnog teksta, s obzirom na životnu dob slušatelja (slavenska bajka „Dvanaest mjeseci“), otkrio nam je odlično poznavanje kognitivnog i emotivnog svijeta drugašića, budući da gđa Dubravka radi kao osnovnoškolska stručna suradnica školska knjižničarka.

Pri umjetničkom pripovijedanju potrebno je oživjeti priču u trenutku i prostoru te njome povezati pripovjedača i publiku (učenici su interaktivno sudjelovali u izvedbi), a ujedno i nenametljivo koristiti rekvizite (ogrtač, košarica s cvijećem) u odgovarajućem trenutku kako bi se uspjela zadržati pozornost slušatelja, što je naša gošća odlično spojila u svojoj izvedbi.

Nakon usmenog pripovijedanja uslijedila je radionica pripovijedanja u japanskoj tehnici kamishibai, uz pomoć slika na maloj drvenoj pozornici (papirnato kazalište – umjetnost koja spaja sliku i riječ) u kojoj su učenici određivali kompoziciju bajke „Dvanaest mjeseci“, podnaslove te se okušali u ulozi pripovjedača uz pomoć ilustracija.

Susret je završio radionicom osvještavanja emocija u kojoj je gđa Dubravka primijenila dramsku tehniku tunel misli na predlošku ispripovijedane bajke.

Učenicima se susret jako svidio pa su na kraju, kako i dolikuje svim umjetničkim izričajima, velikim pljeskom ispratili gošću, uz želju za što bržim završetkom stručnog studija i dobivanjem statusa profesionalne pripovjedačice!

S. Rem, stručna suradnica školska knjižničarka

Skip to content